Faqja Kryesore  >> Folklor  >> Muzika Popullore
 

Folklor

   
   
   
   
   
   
 

 


 

Këngë Vaji

Vajtim

A ça paske pritë me ba?
'O miku jem-e, hej hej, hej hej.
Paske mylle goj'e sy;
Di durt n'zemër m'i ke vu;
Ça pake pritë me ba kshtu?
I paske lanë fmitë tyj n'rrugë t'madhe;
A kshtu pritet misqsija?
A kshtu priten turnija?
A kshtu mahet shpija?
E paske lanë kryt e venit bosh.
'O miku jem-e, hej hej, hej hej.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Koment
Në Shqipëri vajtimi i vdekjes bëhej vetëm nga gratë që ishin të afërme të të vdekurit. Vaji mund të shkonte pas një kodi muzikor të njohur dhe të praktikuar nga njerëzit që merrnin pjesë në ketë rit ose mund të ishte fryt i iprovizimit nëpërmjet lirikave që kujtonin të vdekurin, dhe që këndoheshin nga një person i caktuar.

Muzika Popullore

Hyrje

Këngë Nizamësh

Historike

Dashurie

Djepi

Vaje

Vajtim

Lirike

O Bilbil sakat, sakat

Karakteristike

Llazore


 

 

PĖRSHTYPJET  ::  KUSH JEMI  ::  KONTAKTO  ::  FORUM  ::  CHAT

Albanian Network Group - 2003