Faqja Kryesore  >> Letersi  >> Moderne  >> Anton Pashku
 

Anton Pashku

 

   E Vjetër

 
 

   E Bejtexhinjve

 
 

   E Rilindjes

 
 

   E Pavarësisë

 
 

Ju ndodheni ketu Moderne

 
 

   Antike Greke

 
 

 Autorët e kësaj periudhe

 

  Petro Marko

 
 

  Jakov Xoxa

 
 

  Martin Camaj

 
 

  Kasëm Trebeshina

 
 

  Fatos Arapi

 
 

  Dritëro Agolli

 
 

  Ismail Kadare

 
 

Ju po shikoni kete autor Anton Pashku

 
 

  Azem Shkreli

 
 

  Arshi Pipa

 
 

  Esat Mekuli

 
 

  Lluka Perone

 
 

  Vorea Ujko

 
 

  Nazmi Rrahmani

 
 

  Ali Podrimja

 


 

Në Stuhi

Në atë çast ndjeu një plogështi të jashtëzakonshme. Ajo ia përshkoi tërë trupin. Dhe çdo gjë iu duk e çuditshme, madje edhe vetvetja.
Kurrë s'e kishte lënë fuqia, si kësaj here. Një lodhje e madhe e kishte kapluar, duke filluar prej qepallave deri te gishtat dorës, që i dridheshin.
Desh të çohej për të ikur prej këtij vendi, por mendimi se, kur të çohej, do të dukej qesharak, e ndali.
E edhe trari mbi derë rrënkëlloi. Rrënkëllima e tij - e frikësoi. I frikësuar, hyri e u struk edhe më brenda, në lëkurën e vet.
Rrinte duke dëgjuar vërshëllimën e stuhisë. Dhe kratjen e trarit.
-------------------------------------------
Në këtë prozë poetike simbolika qëndron te stuhija që ka ushtuar hapësirën dhe kullën e atij që rrëfen (të autorit). Çdo send, dukuri, gjendje është mbërthyer nga ndjenja e frikës. Dhe të vjen në mendje një thënie e mençur, se frika është më e madhe se çdo ndjesi tjetër te njeriu, madje dhe se dashuria. Frika nuk të shtyn të bësh asgjë, ajo të mpin muskujt dhe trurin. Ndaj s'ka ikje, ka vetëm strukje në vetvete. Kjo frikë nis të jetë një ndjesi instinktive dhe mbaron në një frikë të përgjithshme që lidhet me kohën në të cliën jeton shkrimtari; është fundi i viteve '50 në Kosovë. Po frika nuk mund të identifikohet vetëm me heshtjen e frikshme, po aq e frikshme bëhet ajo kur nxjerr tinguj si rrëkëllima e trarit prej stuhisë.
drame.


1937 - 1995

Jeta dhe Vepra

Hyrje

Analiza

Në Stuhi
Kulla
Klithma

Dramat

Sinkopa

Romani "Oh"

Fragment

Gof

Fragment

Në Stuhi

Fragment

Klithma

Fragment

 

 

PËRSHTYPJET  ::  KUSH JEMI  ::  KONTAKTO  ::  FORUM  ::  CHAT

Albanian Network Group - 2003